Kometa Ikeya-Zhanga

<<< Wstecz
Jest to kometa długookresowa (podobnie jak kometa Hale-Boppa), widziana także dość niedawno, podobnie z odkryciem. Widoczna była w roku 2002, kiedy to osiągnęła maksymalną jasność 3,5 mag.

Odkrycie
1 lutego 2002 japończyk Kaoru Ikeya dostrzegł w gwiazdozbiorze Wieloryba obiekt o jasności 9 mag, po czym dwie godziny później zobaczył te same ciało niebieskie chińczyk Daging Zhang. Co jednak ciekawe, po dokładniejszych analizach okazało się, że ta sama kometa była widoczna w Chinach roku 1661, ale nazwa już została przyznana i zostało jak było.

W ostatnim spotkaniu przez peryhelium przeszła 18 marca 2002, a najbliżej Ziemi znajdowała się 29 kwietnia tegoż samego roku. (Można jeszcze wspomnieć, że w nocy z 4 na 5 kwietnia kometa dla Ziemian była widoczna obok Andromedy - można było zrobić z tego świetną fotkę)

Budowa
Obiekt jest dośc mały, to znaczy jego jądro ma średnicę kilku kilometrów. Prawdopodobnie z powodu takiej, a nie innej budowy okres obiegu trwa aż 366 lat.

Kilka słów o innej komecie odkrytej przez Kaoru Ikeyę
W 1965 roku Kaoru Ikeya oraz Tsutomi Seki odkryli bardzo jasną kometę zwaną kometą Ikeya-Seki. W najlepszych momentach miała jasność aż -7 mag (!). Przed samym przejściem do peryhelium kometa się rozpadła na trzy kawałki, które z czasem zaczęły obierać inną drogę. Kometa była widoczna w roku 1965 (pod jego koniec).


     Design by:  k_b


<<< Wstecz