OPISY PIOSENEK
Wstępniak

Gwiazda
Opisy piosenek
Teksty piosenek
Artykuły
Gospel
Listy
Redakcja

Powrót do KM
 

W tym numerze słów parę o kilku piosenkach George'a Jones'a. To zadanie jest łatwe i trudne zarazem. Łatwe, bo George Jones ma na swoim koncie tyle świetnych piosenek, że naprawdę jest z czego wybierać. A trudne, bo... George Jones ma na swoim koncie tyle świetnych piosenek, że bardzo trudno jest wybrać te najlepsze z najlepszych. Wybrałem więc nie kilka z tych, które bardzo lubię, ale kilka z tych, które bardzo, bardzo lubię.

Moją ulubioną piosenką George'a Jones'a, ba, moją ulubioną piosenką country w ogóle jest "The Corvette Song". Utwór ten, jak wskazuje tytuł, opowiada o korwecie - samochodzie, który jest marzeniem wielu mężczyzn (myślę jednak, że również znalazłoby się parę miłośniczek tego wozu). George wychwala korwetę pod niebiosa. Mało tego - on ją uosabia. Słowa piosenki brzmią: "She was the fastest thing around", "She was hotter than a two dollar pistol", "She turn every heat in town", wreszcie "She reminds me the one I loved back then". Utwór o korwecie szybko wpada u ucho i jest naprawdę znakomity.

Kolejną świetną piosenką jest "Finally Friday". Myślę, że w tym przypadku tytuł również mówi wiele o tematyce utworu. George śpiewa o tym, jak to ciężko pracuje przez cały tydzień i jak bardzo czeka na każdy piątek bo ... w piątek jest znowu wolny i może z wielką radością przeżyć prawdziwie dziki weekend. Myślę, że podobna tęsknota za piątkiem towarzyszy wielu ludziom i każdy fan country może zanucić sobie w piątek po południu: "It's finally friday, I'm free again..."

Kolejnym utworem Deorge'a Jones'a wartym uwagi jest "If drinkunk don't kill me". Wyobraźcie sobie następującą sytuację: pusty bar, godzina czwarta rano. Jedynym gościem jest pewien człowiek, który wcześniej wypił troszkę, a w zasadzie troszkę za dużo. Barman chce zamknąć knajpę, więc prosi ostatniego gościa o wyjście. Gość wychodzi i zastanawia się nad sobą, swoim życiem, nad tym, że znowu wszyscy sąsiedzi będą wiedzieli, że on po raz kolejny wróci do domu kompletnie pijany.

Warto również wspomnieć o utworze "Walls can fall". Opowiada on o tym, że wszelkie mury niezgody międzyludzkiej mogą upaść, że ludzie mogą się ze sobą porozumieć i żyć obok siebie w pokoju. Szczególnie piękny jest początek teledysku "Walls can fall". Zakochana para - biała dziewczyna i biały chłopak - idą "ciemną" ulicą. Widać, że okolica jest raczej nieprzyjazna, być może jest to dzielnica "murzyńska". Za zakochaną parą podąża murzyn. Zbliża się on coraz bardziej. Wreszcie podchodzi do zakochanych. Wydaje się, że zaraz zrobi coś złego, a tymczasem on wita się przyjaźnie z chłopakiem i dziewczyną.

Poboba mi się również utwór "She thinks I still care". Jest to spokojna piosenka, w której George Jones opowiada, że jego "była" myśli, że żywi on do niej jeszcze jakiegolwiek uczucia, tylko dlatego, że pytał o nią, zadzwonił do niej przez pomyłkę, wymówił gdzieś jej imię. Toż to niedorzeczne, czarno na białym widać, że ona już go nic nie obchodzi.