Ten tekst ma za zadanie wyjaśnić kilka faktów dotyczących gier pod Linuxem, a więc: ile gier jest pod Linuxa, jakie są to gry, oraz jak to jest z akceleracją 3D dla Linuxa. No, to zaczynamy!

Jak powszechnie wiadomo, gier pod Linuxem nie ma zbyt dużo, a komercyjnych gier jest jeszcze mniej. Stan ten wynika chyba z tego, że Linux nie wykorzystuje DirectX'a i ma problemy z akceleracją. Ale stan ten na szczęście się poprawia. Pojawił się wreszcie XFree86 4 oraz jądro 2.4.0, które to zawierają wreszcie wsparcie dla renderingu sprzętowego. Rozwijana jest implementacja DirectX dla Linuxa. Brakuje tylko sterowników, ale te powinny stopniowo się pojawiać. Możemy liczyć na to, że już niedługo zobaczymy więcej lepszych gier pod Linuxem... Na razie możemy czekać. A że artykuł musi być trochę dłuższy, niż tych kilka słów, napiszę coś o obecnym stanie rzeczy.

Póki co, największą grupę gier stanowią gry statyczne, tzn. bez szczególnie animowanej grafiki. Do tej grupy zaliczają się wszelkie gry logiczne, karcianki i proste zręcznościówki. Nie są to może dzieła sztuki, ale pasjansa i sapera z Windoozy na pewno przebijają ;) Do tej kategorii możemy zaliczyć m.in. tradycyjne unixowe Robots (wiejemy przed robotami, gra się w turach. Roboty są głupie i zderzają się ze sobą, więc można się ich pozbyć... i o to chodzi). Chociaż najciekawsze są chyba roguelike'i - tekstowe gry a'la RPG nastawione na jatkę. Nie będę się o nich rozpisywał - był chyba odpowiedni artykuł w Action Necie. Mamy też ciekawe strategie LinCity i FreeCiv - każdy wie, jakie gry były ich pierwowzorami.

Ciekawą grupę stanowią animowane gry graficzne. Najciekawszymi przedstawicielami tej grupy są chyba Rocks and Diamonds (krzyżówka Boulder Dasha, Emerald Mine'a, Sokobana i Supaplexa - znakomite!), Mirror Magic 2 (prowadzimy promień lasera), Koules (rozbijanie przeciwników o ścianki planszy), Pingus (a'la Lemmingi), ClanBomber (Dyna Blaster). Mamy też niekomercyjne gry 3D, takie jak Orbit (symulator kosmiczny), glTron i inne.

Mamy też porty i klony znanych gier - np. lxdoom (wykorzystuje oryginalne pliki WAD!!!), QuakeForge (też może korzystać z oryginalnych plików Quake'a), craft (a'la Warcraft 2).

Dostępne jest również nieco gier komercyjnych. Najważniejsze z nich to: Quake 1, 2 i 3 oraz Civilization: Call to Power. Może jest kilka, których nie znam. Jednak na pewno nie jest ich dużo, lecz mam nadzieję, że wkrótce będzie ich więcej.

Ten tekst znowu napisał Tilk (ostatnio nikt inny nie pisze :((